سرمقاله ( ماهنامه شماره ۴۸)

 تأملی در رویکرد آموزشی- تخصصی ماهنامه «نامه آینده پژوهی »  (اهتمام در تولید ادبیات دانشی آینده پژوهی)

در آستانه آغاز پنجمین سال انتشار ماهنامه مروری دوباره بر رویکردها و چشم انداز  « نامه آینده پژوهی »  این نشریه – به ویژه از بُعد تخصصی و آموزشی-، از اهمیت فراوانی برخوردار است. تولید و انتشار ۴۸ شماره
در طول ۴۸ ماه، چنان که پیش تر نیز بیان کرده ایم، از یک سو نشان دهنده عزم جزم دست اندرکاران « مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی» برای انتشار منظم ماهنامه؛ و از سوی دیگر، بیانگر تلاش این مجموعه برای حرکت در مسیر توسعه ی دانش « آینده پژوهی » و اهتمام ویژه و جدی در راستای نهادینه سازی « فرهنگ آینده پژوهی »  است.

بی تردید، این چنین رویکرد و هدف گذاری، بی نقص و ایراد نخواهد بود؛ لذا مؤسسه « افق آینده پژوهی راهبردی » ، رسالت خود می داند که با ایجاد فضایی آزاداندیشانه در فرایند تولید محصولات و نیز با بهره گیری از نظرهای مخاطبان محترم، در ارتقاء سطح کیفی محصولات خود- به ویژه در زمینه های آموزشی و تخصصی آینده پژوهی بکوشد. در همین راستا، خلاصه ای از پروژه های تحقیقاتی کلان مؤسسه که مبتنی بر روش های آینده پژوهانه انجام شده است، در شماره های مختلف به صورت سلسله مطالب منتشر شده است. آن چه بیش از همه، دغدغه دست اندرکاران مؤسسه بوده است، ضرورت کاربردی سازی و کاربست روش های آینده پژوهی در موضوع های مختلف است. به همین منظور، تلاش شده است مهم ترین مسائل کشور، منطقه و جهان با رویکردی آینده پژوهانه مورد تحلیل قرار گیرد و در هر شماره از ماهنامه، ذیل عناوین « ایران آینده » و « جهان آینده »، واکاوی شود.

ماهنامه شماره ۴۸

۶ عنوان تخصصی
فرمت PDF
مقاله های اورگانیک و تخصصی
ساختار بصری
کاملا رنگی

تعداد صفحات

این ماهنامه در ۲۸ صفحه A4   با بالاترین کیفیت ممکن خروجی PDF گرفته شده است تا شما مخاطب گرامی بتوانید این ماهنامه را در موبایل و کامپیوتر به راحتی مشاهده کنید . لازم به ذکر است که استفاده از مطالب این ماهنامه در سایت های شخصی و تجاری با ذکر منبع و اجازه نامه رسمی از موسسه افق آینده پژوهی راهبردی بلا مانع می باشد .

تعداد عناوین اصلی این ماهنامه ۶ عنوان می باشد
  • آینده خانواده ایرانی
  • آینده روابط عربستان سعودی و قطر؛ متغیرهای کلیدی و دورنما
  • تحول مهندسی اجتماعی متأثر از روندهای فناوری
  • ویکی پدیا و بازآرایی نهاد دانش
  • گزارش یک رساله ( ۵. تدوین سناریوهای ورزش قهرمانی استان خراسان رضوی در افق ۱۴۰۴)
نویسندگان و محققان این شماره از ماهنامه

حسن محسنی

معصومه طالبی

علی اکبر اسدی

احمدرضا میرزایی

سیّد آرش وکیلیان

فرشته ادیب روشن

حمیدرضا خسروی

 تأملی در رویکرد آموزشی- تخصصی ماهنامه « نامه آینده پژوهی » (اهتمام در تولید ادبیات دانشی آینده پژوهی)

  • آینده خانواده ایرانی
  • آینده روابط عربستان سعودی و قطر؛ متغیرهای کلیدی و دورنما
  • تحول مهندسی اجتماعی متأثر از روندهای فناوری
  • ویکی پدیا و بازآرایی نهاد دانش
  • گزارش یک رساله ( ۵. تدوین سناریوهای ورزش قهرمانی استان خراسان رضوی در افق ۱۴۰۴)
عکس مقاله آینده خانواده ایرانی

 آینده خانواده ایرانی 

تغییرهای ناشی از پدیده های تأثیرگذار در درون فضای خانواده ها و رویدادهای بیرونی، آسیب ها و چالش های جدیدی را برای خانواده ایرانی به همراه دارند. عواملی چون رشد فردگرایی، خودمحوری، خودخواهی و طرز تفکر سودگرایانه ناشی از عقلانیت ابزاری برخاسته از مدرنیته، از منابع اصلی این چالش به شمار می روند که در رویارویی با سنت، منجر به تغییر در خانواده ایرانی شده اند. با این شرایط به نظر می رسد در آینده، خانواده ایرانی دیگر خانواده سنتی نبوده و با کاهش تمایل به ازدواج، تغییر شکل خانواده و درنهایت تحدید نسلی مواجه خواهد بود. بنابراین، آن چه در سیاست گذاری های فرهنگی ایران می تواند مدّنظر قرار گیرد توجه به نوعی خانواده تغییر شکل یافته با تلفیقی از فردگرایی و خانواده گرایی است که در آن هم منافع فرد و هم منافع خانواده با حفظ اصل توجه به رکن اصیل خانواده اسلامی مورد توجه خواهد بود.

این پژوهش در نظر دارد مسأله خانواده را به عنوان رکن اساسی حفظ بنیان جامعه موردتوجه قرار دهد. بر این اساس، پرسش بنیادین پژوهش این است که خانواده ایرانی در آینده با چه چالش هایی مواجه خواهد بود؟

عکس مقاله آینده روابط عربستان سعودی و قطر

 آینده فیلترینگ در جمهوری اسلامی ایران (تعریف، انواع و سناریوهای محتمل)

 روابط عربستان سعودی و قطر در طول سال های گذشته یکی از پرتنش ترین روابط در سطح شورای همکاری خلیج فارس بوده است؛ تنش ها و بحرانی که در آن عربستان و کشورهای همسو مانند امارات عربی متحده و بحرین در یک سو و قطر به تنهایی در سوی دیگر قرار دارد. نگارنده در این نوشتار در پی تبیین اصلی ترین متغیرهای تأثیرگذار بر روابط دوحه و ریاض و ارائه دورنمایی از روابط این دو کشور در پرتو متغیرهای کلیدی است.

 یافته های این پژوهش (که در قالب یک طرح پژوهشی در مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی در حال انجام است) نشان می دهد که هژمونی طلبی عربستان سعودی در شورای همکاری و منطقه، نقش فرینی منطقه ای مستقل قطر و نیز ظرفیت و سیاست رسانه ای دوحه، اصلی ترین متغیرهای اثرگذار بر روابط این دو محسوب می شوند که در سال های پیش رو این روابط را متأثر خواهند ساخت. به عبارتی دیگر، به رغم فراز و نشیب ها، تنش به عنوان ویژگی اصلی روابط عربستان و قطر در طول سال های آینده خواهد بود.

عکس مقاله تحول مهندسی اجتماعی متأثر از روندهای فناوری

تحول مهندسی اجتماعی متأثر از روندهای فناوری

از ابتدای تاریخ تاکنون، امنیت انسان وابستگی تنگاتنگی با مفهوم اطلاعات داشته و می توان گفت حفاظت اطلاعات عمری به اندازه تاریخ تمدن انسانی دارد. از سوی دیگر، یکی از اصلی ترین شیوه های نفوذ به سازما ن ها و حتی حریم خصوصی افراد برای دست یابی به اطلاعات مهم و حیاتی آ نها، ذیل عنوان « مهندسی اجتماعی » قرار می گیرد. با وجود این موارد، هنوز در برابر مهندسی اجتماعی بسیار آسیب پذیر هستیم. در یک تعریف جامع و مانع، مهندسی اجتماعی به مثابه « هر کُنشی است که بر فرد (افراد) تأثیر می گذارد و او را ترغیب می کند تا اقدامی را انجام دهد که ممکن است در جهت خواست او باشد یا نباشد .» در این نوشتار، تلاش شده است تا ضمن مروری بر اصول اساسی مفهوم « مهندسی اجتماعی » به انگیزه ها، مراحل، بسترها و نیز سیر تحولات مهندسی اجتماعی در بستر زمان اشاره شود تا از رهگذر طرح این مباحث، به صورتی مختصر، به تحلیل آینده مهندسی اجتماعی پرداخته شود. هدف این نوشتار، بیش تر پرداختن به بُعدی از مهندسی اجتماعی است که امنیت اطلاعاتی سازمان ها را به مخاطره انداخته و راه را برای اقدا م های خرابکارانه بعدی باز می کند.

عکس مقاله ویک یپدیا و بازآرایی نهاد دانش

ویکی پدیا و بازآرایی نهاد دانش 

پرسش های اصلی این نوشتار آن است که «آیا ویکی پدیا هم، به نوعی، ظرفیت های یک دایره المعارف یا دانشنامه را داراست؟ و در صورتی که جواب مثبت باشد، تحولات آن به چه سمتی است و چگونه باید با آن مواجه شد؟» نگارنده در توصیف میزان اهمیت و جایگاه این دانشنامه نوین بر آن است که ویکی پدیا دانشنامه ای است با ۵.۵ میلیارد مقاله که حجمی معادل با ۲۵۱۳ جلد از دانشنامه بریتانیکا دارد. بر این اساس، نگارنده با طرح موضوع ها و نکته هایی درباره خصوصیت ها و ویژگی های ویکی پدیا، به این نکته بینادین نیز اشاره دارد که از منظری پدیدارشناختی، آن چه تأثیرگذاری ویکی پدیا بر مناسبات نهاد دانش را بیش تر آشکار می کند، تجربه کاربر خواننده ویکی پدیاست، نه کاربر توسعه دهنده آن.

در این نوشتار، تلاش شده با طرح نکته هایی راهبردی درباره ساختار تأثیرگذاری و البته کاستی ها و نواقص ویکی پدیا، چشم اندازی نیز از آینده قابل تصور این پدیده مطرح شود.

عکس مقاله ( 6. تدوین سناریوهای ورزش قهرمانی استان خراسان رضوی در افق 1404 )

 گزارش یک رساله ( ۶. تدوین سناریوهای ورزش قهرمانی استان خراسان رضوی در افق ۱۴۰۴ )

بر اساس روش ترکیبی سناریونویسی و تحلیل ساختاری

سالیان بسیاری از نزدیک شدن حوزه ورزشی به علم می گذرد. این قرابت، مختص علوم طبیعی نبوده و مرزهای دانشی خود را در محدوده علوم انسانی و اجتماعی نیز گسترانده است؛ به نحوی که امروزه حتی شاهد رشته هایی مانند مدیریت ورزشی، روان شناسی ورزشی و هم چنین جامعه شناسی ورزشی نیز در سطح دانشگاه های بین المللی هستیم. آینده پژوهی نیز هم چون سایر علوم فرا- میان رشته ای، در حال توسعه در قلمروهای ورزشی است.

در ششمین قسمت از مجموعه نوشتارهای « گزارش یک رساله »، پایان نامه ای در حوزه مدیریت ورزشی ارائه ، شده است که در آن، خانم فرشته ادیب روشن (دانشجوی دوره دکتری مدیریت ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی- واحد مشهد) منطبق بر روش سناریونویسی، سناریوهای ورزش قهرمانی استان خراسان رضوی را در افق ۱۴۰۴ تدوین نموده است. سناریوهای تبیین شده در این رساله می تواند به عنوان زیربنای استراتژیک در تقویت سناریونویسی و تقویت سناریوهای دیگر در سال های آینده به کار گرفته شود.
مطالعه این گزارش را به محققان و پژوهشگران آینده پژوهی توصیه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.