سرمقاله ( ماهنامه شماره ۴۴)

مروری بر مسائل راهبردی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶

مسائل راهبردی را می توان به اختصار مسائلی فراموضوعی و ذوابعاد تعریف نمود که احصاء آنها نیازمند اجماع بین الاذهانی خبرگان و تصمیم گیری پیرامون آن به واسطه حضور و نقش بازیگران متعدد در سطوح تحلیل مختلف، بسیار پیچیده و البته واجد پیامدهایی مهم برای امنیت ملی است. به عبارتی دیگر، مسائل راهبردی در حالی که نه تهدید هستند و نه فرصت؛ در ذات خود با تهدید و فرصت عجین اند و لذا فقدان اجماع در خصوص چیستی و فهم این مسائل، موجب تدوین راهبردها و انجام اقدام هایی متفاوت از سوی بازیگران ذیربط خواهد شد که خود می تواند سرمنشأ تصعید مسائل به تهدیدهای جدید برای کشور شود.
اکنون در آغاز دومین ماه سال جاری، برآنیم تا با معرفی اجمالی اهمّ مسائل راهبردی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶ که چگونگی مواجهه با آن ها وضعیت امنیت ملی کشور را تعیین خواهد کرد، ابتدا امکان آشنایی بیشتر مخاطبین محترم و فرهیخته را با محصولاتی که در سال جاری تولید خواهد شد، فراهم نموده؛ و سپس، با معرفی این مسائل به عنوان اولویت های پژوهشی مؤسسه در سال ۹۶ ، از تمامی پژوهش گران و صاحب نظران فرهیخته کشور برای همکاری با مؤسسه در تهیه محصولات مبتنی بر هدف گذاری انجام شده، دعوت نماییم.

ماهنامه شماره ۴۴

۶ عنوان تخصصی
فرمت PDF
مقاله های اورگانیک و تخصصی
ساختار بصری
کاملا رنگی

تعداد صفحات

این ماهنامه در ۲۸ صفحه A4   با بالاترین کیفیت ممکن خروجی PDF گرفته شده است تا شما مخاطب گرامی بتوانید این ماهنامه را در موبایل و کامپیوتر به راحتی مشاهده کنید . لازم به ذکر است که استفاده از مطالب این ماهنامه در سایت های شخصی و تجاری با ذکر منبع و اجازه نامه رسمی از موسسه افق آینده پژوهی راهبردی بلا مانع می باشد .

تعداد عناوین اصلی این ماهنامه ۶ عنوان می باشد
 •  مروری بر مسائل راهبردی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶ 
 • جریان های انتخاباتی و فضای رسانهای در انتخابات ۱۳۹۶
 • رویکرد ترامپ به نظم بین المللی (عناصر و پیامدها)
 • چشم انداز اوراسیاگرایی روسیه (قسمت اول: معرفی کنش گران)
 • واقعیت مجازی؛ رؤیای تحول در آموزش و پرورش
 • فرایند سناریوپردازی بر اساس روش تحلیل ساختاری (قسمت پایانی: گام های هفتم تا دهم)
نویسندگان و محققان این شماره از ماهنامه

علیرضا خسروی

سیّدمحمّدرضا اصنافی

علی اکبر اسدی

سیّدعبدالمجید زواری

احمدرضا میرزایی

سعید سمیعی

فاطمه زهرا گیلانی نژاد

مروری بر پروژه های انتخاباتی مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی (با رویکرد انتقادی)

 • هوش مصنوعی؛ برنده جنگ نظرسنجی  ها در انتخابات ۱۳۹۶
 • ترامپ و آینده روابط امریکا با عراق
 • چشم انداز اوراسیاگرایی روسیه (قسمت دوم و پایانی: پیشران ها و سناریو ها)
 • روندهای جاسوسی سایبری آینده
 • گزارش یک رساله (۴. ارائه روش ارتقاءیافته ره نگاشت فناوری مبتنی بر مدل بهبود مدل های موجود)
 • جایگاه روش نظریه پردازی داده بنیاد در آینده پژوهی (قسمت اول)
عکس مقاله جریا نهای انتخاباتی و فضای رسانه ای در انتخابات 1396

 جریان های انتخاباتی و فضای رسانه ای در انتخابات ۱۳۹۶

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ را می توان در سطح تحلیل داخلی، مهم ترین مسأله راهبردی کشور در سال ۱۳۹۶ دانست که پیامدهای تعیین کننده و مؤثری بر تمامی مسائل کشور در سطوح داخلی و خارجی خواهد داشت. در این میان، فضای رسانه ای و مجازی کشور را می توان از حوزه های اصلی و مهمی دانست که بی تردید تأثیری عمده و ویژه بر نتیجه و پیامدهای این انتخابات خواهد داشت. در نوشتار حاضر (که در واقع، گزارشی مختصر از یک پروژه راهبردی ویژه در مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی است) تلاش شده است از منظر تبیین و تحلیل میدان ها و سطوح رسانه ای رقابت در انتخابات ۱۳۹۶ ، ابتدا جریان های کلی انتخابات مورد اشاره قرار گرفته و سپس در راستای نسبت سنجی هر یک از این سطوح رقابت، اقدام گردد.
گفتنی است در خروجی نهایی پروژه یاد شده، در خصوص وضعیت های احتمالی فضای رسانه ای و مجازی در دو بازه زمانی متفاوت (روز قبل از انتخابات/ حین و پس از انتخابات) تدقیق شده است.

عکس مقاله نالمللی ¬ رویکرد دونالد ترامپ به نظم بی المللی

  رویکرد دونالد ترامپ به نظم بین المللی (عناصر و پیامد ها)

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات امریکا و رسیدن وی به مقام ریاست جمهوری در این کشور باعث مطرح شدن پرسش های مختلفی در خصوص پیامدهای این تحول در ابعاد مختلف و به خصوص تبعات این مسأله برای جمهوری اسلامی ایران شده است. در این راستا، اگرچه فهم سیاست های مستقیم ترامپ در خصوص ج.ا.ایران و سیاست های منطقه ای امریکا در غرب آسیا برای منافع ملی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران اهمیت و فوریت بیشتری دارد، اما به نظر می رسد بررسی تأثیرهای قدرت گرفتن دونالد ترامپ و سیاست خارجی وی بر نظم بین الملل نیز مسأله ای ضروری است و به ما کمک می کند تا تصویر و فهم جامع تری از پیامدهای ریاست جمهوری ترامپ و فرصت ها یا چالش های آن برای ج.ا.ایران داشته باشیم.
بر این اساس در این نوشتار ضمن اشاره به تحولات و وضعیت نظام بین الملل، سعی در تبیین دیدگاه ترامپ در خصوص نظام بین الملل و سپس درک پیامدهای احتمالی آن داریم.

عکس مقاله چشم انداز اوراسياگرايي روسيه

چشم انداز اوراسیاگرایی روسیه (قسمت اول: معرفی کُنشگران)

اشغال و الحاق کریمه به روسیه، پیام آغاز دور جدیدی از حیات سیاسی این کشور را به جهانیان مخابره کرد. بر اساس این رویکرد جدید که در چارچوب سیاست «خارج نزدیک» و «اوراسیاگرایی» روسیه ارزیابی می شود، کرملین به امریکا و کشورهای منطقه این پیام را داد که برای احیای امپراتوری جدید خود در چارچوب مرزهای شوروی از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند کرد. بدیهی است بررسی این موضوع به عنوان یکی از سیاست های کلان روسیه، نیازمند واکاوی مقوله هایی هم چون فراز و فرود سیاست خارجی کشور روسیه پس از فروپاشی و نیز تأثیرها و پیامدهای کنشگری کنشگرانی هم چون امریکا، ترکیه، پاکستان، چین و ج.ا.ایران در منطقه ی مورد بحث است.

عکس مقاله واقعیت مجازی رؤیای تحول درآموزش و پرورش

واقعیت مجازی رؤیای تحول درآموزش و پرورش

 «واقعیت مجازی» که از آن به عنوان «محیط چند رسانه ای همه جانبه» هم یاد می شود، یک محیط شبیه سازی شده رایانه ای است که می تواند حضور فیزیکی را در یک محل و در یک دنیای واقعی و یا یک دنیای مجازی شبیه سازی کند. واقعیت مجازی این ظرفیت را دارد تا در همه جنبه های زندگی انسانی وارد شده و تأثیر بگذارد. می توان گفت تاکنون این صنعت سرگرمی بوده که واقعیت مجازی را بیش از سایر حوزه ها به خدمت گرفته؛ اما بدون تردید، ظرفیت های واقعیت مجازی چنان بالاست که در آینده ای نه چندان دور، می توان کارکردها و آثار گسترده بهره گیری از آن را در حوزه های متنوع زیست انسانی همچون آموزش و پرورش سراغ گرفت.
مبتنی بر این مقدمه، در نوشتار حاضر تلاش شده است ضمن ارائه تعریفی از این مفهوم، به کاربردهای متنوع آن در حوزه های مختلف به ویژه در زمینه های آموزشی، اشاره هایی کلی مطرح گردد.

عکس مقاله فرایند سناریو پردازی بر اساس روش تحلیل ساختاری

فرایند سناریو پردازی بر اساس روش تحلیل ساختاری (قسمت پایانی: گام های هفتم تا دهم)

مجموعه نوشتارهای «فرایند سناریوپردازی بر اساس روش تحلیل ساختاری » که تاکنون سه قسمت از آن تقدیم مخاطبان محترم گردیده، با مطالب این قسمت به پایان می رسد. در سه قسمت پیشین، تلاش شد تا در قالب شش گام، این فرایند به صورت دقیق و همراه با مثال های مرتبط و لازم مورد تبیین قرار گیرد. در آخرین قسمت از این مجموعه، نگارنده ابتدا مفهوم «سازگاری »  را به عنوان مهمترین ویژگی سناریوها تبیین کرده و در ادامه گام های هفتم تا دهم روش سناریوپردازی را با عناوین «تعیین بازیگران کلیدی» ، «تدوین سناریوهای نهایی »، «ارائه توصیه های راهبردی» و «تعیین شگفتی سازها » مورد اشاره قرار می دهد. مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی در راستای اهداف و رسالت خود مبنی بر طرح مباحث روش شناختی و تولید ادبیات دانشی آینده پژوهی، تولید و انتشار این گونه مطالب تخصصی را در دستور کار مؤسسه و ماهنامه قرار داده و در همین راستا از مطالب و مقاله های ارزشمند اساتید و دانشجویان علاقه مند آینده پژوهی استقبال می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.