پیش بینی پذیر کردن جرایم;در آینده چه جرایمی را مشاهده خواهیم کرد؟

0

وزارت دادگستری امریکا روی تحقیقاتی سرمایه گذاری می‌کند تا شاخص‌های مهم بی قانونی را مشخص ساخته و بتواند مدل پیش بینی برخی جرائم را باورپذیر کند.

افق آینده پژوهی راهبردی مشکل “چه کسی” در آینده با استفاده از آزمایش DNA حل می‌شود(هر چند روش سنتی دیگر،مشاهده ومراقبت ازفرزندانِ مجرمان شناخته شده است) این مسأله بسیار بحث برانگیز است. حتی گناه پدران به دلیل عوامل محیطی کم‌رنگ تر می‌شود. بر این اساس می‌توان کاربرد مؤلفه ژنتیک در رفتار مجرمانه را تصور کرد.

◾️ دولتمردان انگلیسی در حال حاضر پایگاه داده‌های ملی کودکان را ایجاد کرده‌اند که شامل نام، آدرس، جنسیت و تاریخ تولد هر بچه تا سن 18 سال است. دور از ذهن نیست که در نهایت تمامی کودکان (حدود 11 میلیون نفر) موقعیت دقیق و تعاملشان با مجرمین شناخته شده و ضبط شود. اگر فکر می‌کنید که این کار شدنی نیست، مثال زیر را در نظر بگیرید. اگر شما مجرم سابقه دار هستید، نمونه‌ای از DNA شما گرفته شده و به پایگاه داده DNA ملی منتقل ونگهداری می‌شود، حتی اگر در نهایت تبرئه شوید.

▫️▫️تاکنون پایگاه داده انگلیس، شامل پروفایل 5/4 میلیون نفر یا 5/7 درصد از کل جمعیت است. برخلاف آن، پایگاه داده آمریکا حدود یک درصد از جمعیت این کشور را که در برگرفته و سایر پایگاه داده‌های ملی نیز نام کمتر از صد هزار نفر را نگهداری می کنند. فناوری به پلیس این امکان را می‌دهد که با استفاده از یک سلول انسانی (که برای مثال در محل یک پنجره شکسته به جا مانده است ) و یا اثر انگشت،  DNA شما را تهیه کند.

▫️ افسران پلیس ابزاری را با خودحمل خواهند کرد که می‌تواند به صورت لحظه‌ای نمونه‌ها را بررسی کرده و با اطلاعات موجود در پایگاه داده‌ها مقایسه کند. همچنین از آنها جهت ایجاد عکس‌های سه بعدی مظنونین استفاده می‌شود. به این ترتیب به افسران پلیس اطلاعات دقیقی در مورد قد، صورت، رنگ چهره، مو و حتی شخصیت آنها خواهد داد.

در آینده فناوری به اندازه‌ای مفید خواهد شد که انتظار میرود پایگاه داده‌ها به صورت بخشی از کارت هویت زیستی ملی، توسعه یابند. به این ترتیب هر فرد در جامعه برای امنیت خودش هم که شده، در فهرست این پایگاه‌ها قرار می‌گیرد.

▫️▫️اضافه کردن نوعی GPS و سایر ابزارهای موقعیت یاب نیز ایده‌ای منطقی به نظر می‌رسد. مشکلی که در این زمینه وجود دارد امنیت است. چرا که وقتی همه شهروندان به عنوان مظنون فرض شوند، تغییرات هوشمندانه‌ای باید در نحوه‌ی اجرای کارها از نظارت گرفته تا قانون گذاری صورت گیرد. موارد دیگری نیز در مورد امنیت و دقت اطلاعات وجود دارد.

▫️این بحث بر این فرض استوار است که در آینده، افراد،خودمرتکب جرم می‌شوند.در انگلیس و دردهه اخیرتعداد دزدان خانگی حدود 45 درصد کاهش یافته است. در حالی که سرقت هویت و کلاه‌برداری اینترنتی برای مردم بسیار نگران کننده تر از سرقت اتومبیل یا کیف قاپی از آن‌هاست.

▫️این گونه سرقت‌ها دیگر مال گذشته است و اکنون باید به فکر آواتار اموات بود که در فضای مجازی مرتکب جرم می‌شود و راست راست در خیابان‌های اینترنتی راه می‌رود.

◾️جهانی شدن نیز از جمله عوامل مهم است چرا که اکنون برخی از محصولات دارای قیمت پایین‌تر بوده و دزدیدن آنها منطقی به نظر می‌رسد. در نتیجه چیزهای جدیدی که دزدان برای سرقت انتخاب می‌کنند شامل پول نقد، چک‌ها، لپ تاپ و گوشی‌های همراه خواهد بود. تغییر روند دیگری نیز به سمت مواد مخدر وجود دارد. بین مواد مخدری که فرد مصرف می‌کند و نوع  جرمی که مرتکب می‌شود رابطه وجود دارد. مواد مخدر مورد توجه کراک و کوکائین است که مصرف کنندگان آن معمولاً جرم‌های خیابانی را انجام می‌دهند، چون به مهارت و برنامه ریزی کمتری نسبت به دزدی‌های دیگر نیاز دارد.

منبع: تندرست نیوز

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.