برگزاری چهارمین نشست آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری قضایی

0

چهارمین نشست آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری قضایی با موضوع آینده قوه قضائیه و تحولات نهادی، 28 اردیبهشت ماه از ساعت 14 الی 19 در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

افق آینده پژوهی راهبردی، مباحث این نشست در چهار محور اصلی مورد بررسی قرار می‎گیرد، اولین محور، چالش‌های پیش روی نهادهای مرتبط با قوه قضائیه در ارتباط با سازمانهای وابسته است و شامل پنج زیر شاخه است که موضوعات چالش‌های پیش روی پزشکی قانونی توسط مهدوی عضو هیات علمی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری، چالش های پیش روی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توسط  آدابی معاون قضایی و نظارت و بازرسی دادگستری کل استان تهران، چالش های پیش روی ضابطین قضایی توسط مهابادی، وکیل پایه یک دادگستری، آینده تحول در نظام زندان و زندان‌بانی با چالش‌های پیش رو، راه‌حل‌ها توسط جهانگیری رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و چالش‌های پیش روی بازرسی کل کشور توسط پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ارائه خواهند شد.
 
در ادامه این نشست سه محور اصلی دیگر نیز با موضوعات آینده تحول در مناسبات قوه قضائیه با سایر قوا و نهادهای غیر قضایی، تاثیر روند خصوصی سازی های آینده بر قوه قضائیه، چالش و فرصت های آینده نظام پولی-بانکی و موسسات مالی-اعتباری و نظام قضایی به ترتیب با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری، آقای دکتر میرکوهی معاون حقوقی و امورمجلس وزارت دادگستری و آقای دکتر پسندیده، سرپرست دادسرای ناحیه 36 دادگستری کل استان تهران، مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.
 
هدف از برگزاری سلسله نشست‌های دهگانه آینده پژوهی ترسیم آینده مطلوب برای سازمان، تحقق بخشیدن به آن، پیشگیری از غافلگیری، تقویت فرهنگ امید، ایجاد وحدت کارآمد ملی و جلوگیری از انجماد در امر سیاست گذاری  است.
 
در نشست های مذکور سخنرانان مدعو فرهیخته با در نظر گرفتن تحولات افق 1404 و با نگاه به چالش ها و مخاطرات احتمالی آینده، نحوه استفاده و بهره برداری از ظرفیت ها و فرصت های در اختیار قوه قضائیه برای گسترش و تحکیم عدالت و الهام بخشی نظام قضائی و … به ارائه مطالب و نظرات خود خواهند پرداخت که در پایان این سلسله نشست ها مجموعه مقالات این صاحب نظران منتشر خواهد شد.
 
لازم به ذکر است آینده پژوهان و آینده نگاران می توانند مقالات خود با موضوعات مطروحه در فراخوان جشنواره مقالات آینده پژوهی قضایی را به آدرس ایمیل مرکز مطالعات راهبردی ارسال نمایند تا در هیات داوران مورد بررسی قرار گیرد. ضمن اینکه در پایان سلسله نشست های آینده پژوهی، به شرکت کنندگان، گواهی حضور در جلسات مزبور اعطاء خواهد شد.
منبع: خبرگزاری میزان

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.