الگویی نوین برای پیش‌بینی رویدادهای ‌سیاسی

0

این تک‌نگاشت با نگاهی بر پیشرفت جهان در حوزه‌ی پیش‌بینی رویدادهای سیاسی، با استفاده از ابزار پیشرفته‌ی ریاضیاتی، بخشی از امکان‌سنجی طرح نرم‌افزار پیش‌بینی رویدادهای سیاسی را تا حد مناسبی توجیه می‌نماید.

افق آینده پژوهی راهبردی– رویارویی با عدم سازگاری برنامه‌ریزی‌های کلیدی سازمان‌ها از جمله تدوین راهبردهای کلان و آنچه در واقعیت رخ می‌دهد همواره یکی از چالش‌های بزرگ سیاستگذاران بوده است. تأخیر موجود بین اتخاذ تصمیم و رویت خروجی تصمیم همراه با تغییر و تحول‌های پیوسته در پارامترهای اساسی محیطی، منجر به پیچیده‌تر شدن این چالش می‌گردد.

عنوان: الگویی نوین برای پیش‌بینی رویدادهای ‌سیاسی

نظارت و تدوین: مؤسسه افق آینده‌پژوهی راهبردی

 تاریخ انتشار: اسفند ماه 1392

تک نگاشت پیش بینی رویدادهای سیاسی

مدت زیادی است که سیاست‌گذاران کلیدی کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، برای انتخاب سیاست‌های خود، جهت راهبرد خود را به سوی کاربریِ الگوهای هوشمند تغییر داده‌اند و تنها بر تجارب نیروهای انسانی تکیه نمی‌کنند. حوزه‌های متن‌کاوی، داده‌کاوی و هوش مصنوعی با به کارگیری ابزار پیشرفته ریاضیاتی تحلیل‌های ارزشمندی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند که منجر به تسهیل فرایند تصمیم‌گیری آن‌ها می‌گردد. این ابزار در بهترین سطح کاربردی، مهمترین دستاورد خود یعنی ارائه‌ی تصویری از وضعیت آینده ‌را با حداقل خطای ممکن بدست می‌دهند. شایان ذکر است سیاست‌های نادرست، به خصوص در مسائل راهبردیِ وسیع کشور می‌توانند منجر به ضررهای عظیم و گاهی جبران‌ناپذیر گردند که امکان دارد سال‌ها نیاز به ترمیم داشته باشد. با عنایت به اینکه انتخابات ریاست جمهوری کشور راهبردی‌ترین و تأثیرگذارترین حوزه موثر بر سیاست‌های کشور بوده، و اینکه آگاهی از تخمین‌های مناسبی از روند و نتایج انتخابات، تصمیم‌گیری‌های آینده و جهت‌گیری‌ها را تسهیل می‌نماید، شایسته است ابزار پیشرفته‌ی هوش مصنوعی به عنوان ابزاری پشتیبان و کاربردی در این حوزه مورد بررسی و کاربری قرار گیرد.

پیش‌بینی‌های سیاسی در سال‌های اخیر رایج‌تر شده و جذابیت بیشتری کسب کرده‌اند. دامنه‌ی این پیش‌بینی‌ها از پیش‌بینی نتایج انتخاباتی، [1, 2]، تا پیش­بینی ناپایداری‌های سیاسی، [3, 4]، وسعت داشته‌اند که به کمک سیاستگذاران و مدیران کمپین‌ها می‌آیند. اهمیت پیاده‌سازی چنین پیش‌بینی‌هایی در فضای نرم‌افزاری به اندازه‌ای افزایش یافته که امروزه جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد به دنبال طراحی نرم‌افزارهایی به کمک هوش مصنوعی هستند که بتوانند درگیری‌ها را زودتر از رخ دادن هشدار دهند، [5].

به دلیل تعدد و تنوع قابل توجه داده‌ها در کشورهای بزرگ با مسائل سیاسی پیچیده، آغشته به شاخص‌های کلیدی متعدد، تحلیل و برنامه‌ریزی صرف با تکیه بر دامنه‌ی محدود پردازشگری ذهن انسان با خطاهای بسیار بالایی همراه است. ابزار هوش مصنوعی[1] برخلاف ابزار کلاسیک فناوری اطلاعات که بر الگوریتم‌ها بنا شده‌اند، از مزیت رقابتی بی‌نظیری با عنوان ”یادگیری“ بهره می‌برند. این مزیت که ”دانش‌محور[2] می‌باشد، منجر می‌گردد نرم‌افزار یا سامانه با تکرار مثال‌های متفاوتِ استخراج شده از داده‌های تاریخی (داده‌های گرد‌آوری شده از گذشته)، فرآیند میانی رویدادها را یاد گرفته و بتواند با دریافت ورودی‌های جدید با قابلیت اطمینان بالایی خروجی‌های مشابه واقعیت را پیش‌بینی نماید. به عبارتی دیگر، چنین نرم‌افزاری در بهترین حالت سعی می‌کند همانند ذهن یک انسان متخصص استنباط کند.

این تک‌نگاشت با نگاهی بر پیشرفت جهان در حوزه‌ی پیش‌بینی رویدادهای سیاسی، با استفاده از ابزار پیشرفته‌ی ریاضیاتی، بخشی از امکان‌سنجی طرح نرم‌افزار پیش‌بینی رویدادهای سیاسی را تا حد مناسبی توجیه می‌نماید. وسعت کاربرد داده‌کاوی، هوش مصنوعی و ابزارهای ریاضیاتی دیگر در مقوله‌های مختلفی همچون پیش‌بینی انتخابات ریاست جمهوری، تحلیل بحران وقایع سوریه، بیداری اسلامی و افغانستان، و همچنین نرم‌افزارهای کاربردی تهیه شده و در حال استفاده در دنیای واقعی برای این گونه تحلیل‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت با جمع‌بندی این تحلیل‌ها، خواص مورد نیاز یک الگوی مناسبِ پیش‌بینی که بر مبنای هوش مصنوعی طراحی می‌گردد تعیین شده است.

[1] Artificial Intelligence

[2] Knowledge-Base

مؤسسه افق آینده پژوهی راهبردی

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.