آینده گاز طبیعی مایع در دست آسیا است

0

در هفتمین کنفرانس سالانه مصرف کنندگان و تولید کنندگان گاز طبیعی مایع در ناگویا ژاپن اعلام شد که آینده گاز طبیعی مایع در اختیار آسیا خواهد بود.

 افق آینده‌پژوهی راهبردی هفتمین کنفرانس سالانه گاز مایع طبیعی امروز دوشنبه 22 اکتبر (30 مهر) با حضور مقامات سازمان های بین المللی و بخش های خصوصی از 9 کشور جهان در ناگویا ژاپن برگزار و محور این مذاکرات چگونگی گسترش استفاده از گاز مایع و همچنین تامین نیازهای فزاینده منابع انرژی در میان اقتصادهای رو به رشد آسیا اعلام شد.
به نوشته تحلیلگران ژاپن تایمز، در دو سال اخیر سازمان های مربوطه از جمله، موسسه اقتصاد انرژی ژاپن و بنیاد پژوهشی سیاست انرژی در واشنگتن بخشی از این تلاش ها بوده اند. این سازمان ها نیروهای خود را برای ارزیابی نقش آینده گاز مایع در در بازارهای سوخت و انرژی آسیا، متحد ساخته است. دولت های مربوطه به دنبال پیشنهادات سیاسی منحصر به فرد در راستای تامین تقاضاهای رو به رشد در بازار گاز طبیعی مایع است. در همین راستا آمریکا و ژاپن تخصص های ویژه خود را برای تولید برق الکتریکی به وسیله گاز مایع و ایجاد امکان تولیدات جدید از نفت شیل ایالات متحده و گازسوز کردن برخی تجهیزات، به کار بسته اند.
ژاپن تایمز در این باره نوشت، ایالات متحده اقدامات متعددی را برای بهبود روند قانونی تأیید صادرات گاز طبیعی مایع انجام داده است و پیشرفت قابل توجهی نیز در راستای حصول اطمینان از وجود زیر ساخت های کافی برای انتقال مواد اولیه جهت صادرات ذخایر وسیع گاز طبیعی آمریکا، صورت گرفته است. این اقدامات حیاتی است زیرا آسیا به دنبال تنوع منابع سوختی، بهبود کیفیت هوا و استراتژی های مناسب برای رفع خطرات گرمایش زمین در بلند مدت می باشد.
به گفته تحلیلگران، افزایش صادرات گاز طبیعی مایع از سوی ایالات متحده و توسعه مراکز مصرف در آسیا نیازمند تعهدات سرمایه ای عظیم و ساختارهای مالی در سطوح بالا می باشد. این پروژه ها باید ظرفیت 20 سال استقامت در فراز و نشیب های بازار را داشته باشد؛ اما سازوکارهای قدیمی برای افزایش رشد این بازار کافی نیست. با ورود برخی کشورهای آسیایی به بازار گاز مایع کاملا واضح است که قیمت برای این تازه واردان بسیار مهم تر از کشورهایی است که پیش تر در این بازار فعال بوده اند.
به گفته متخصصین، بازار گاز طبیعی مایع بازاری نوظهور برای پاسخ گویی به این نگرانی هاست و نهایتا ممکن است شبیه با بازار مدرن نفتی با داوری های گسترده و سیستم تجارت فیزیکی و مالی شفاف به نظر برسد. اما بازار فعلی گاز مایع فاقد ویژگی های مشترک با بازار نفت می باشد. ما به بازاری شفاف تر برای دستیابی به قیمت گاز طبیعی مایع و از بین بردن محدودیت های مقصد نیاز داریم، همچنین باید داوطلبان بیشتری از طریق افزایش ظرفیت منابع انسانی و ساخت مجتمع های مبتنی بر گاز طبیعی مایع به این بازار وارد کنیم.
طبق گزارش شرکت بی پی، تجارت گاز در سال 2017 نزدیک به 6.2 درصد افزایش داشته است؛ مدیر‌عامل شرکت فرانسوی نفت و گاز ‘توتال’ نیز گفته است طبق پیش بینی این شرکت، افزایش تقاضا برای گاز طبیعی در آسیا موجب رشد بسیار سریع‌تر بازار گاز طبیعی نسبت به بازار نفت خام در دو دهه آینده خواهد شد.

منبع: ایرنا

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.