آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی از منظر رهبر معظم انقلاب

0

کتاب «روشنای آینده»؛ آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی از منظر رهبر معظم انقلاب از سوی انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد.

افق آینده پژوهی راهبردی: مردم انقلابی ایران اسلامی با وجود همه‌ دشواری‌ها و ناملایماتی که بر سر راه خود می‌بینند، لحظه‌ای در جهاد برای تعالی و پیشرفت انقلاب اسلامی خود، کوتاهی نکرده‌اند. البتّه این سخن به این معنا نیست که همه‌ آحاد ملّت از یک امتیاز و یک سطح در آزمون‌هایی که پیش آمده است، برخوردار هستند.

دشمن می‌داند که روشن و درخشان بودن آینده، شوق مردم را برای تلاش و مجاهده افزایش می‌دهد و در مقابل تیره و تار دیدن فرجام انقلاب اسلامی، انگیزه‌ها را کاهش می‌دهد. بر این اساس است که یکی از اهداف دشمن در جنگ نرم به همین موضوع تعلّق گرفته است. رهبر معظّم انقلاب اسلامی (مدّظلّه‌العالی) در این زمینه می‌فرمایند:

« [می‌خواهند] باورهاى این مردم را عوض کنند؛ هدف جنگ نرم، تغییر باورها است. باورها مثل چه چیزهایى؟ … باور به آینده؛ … امید به آینده، باور به آینده، اینکه ما بالاخره این‌جور خواهیم شد؛ این‌جور خواهیم شد؛ اینها خیلى مهم است. بنده بنشینم اینجا و به مخاطبین – که قبول هم می‌کنند – بگویم شما باید کارى کنید که پنجاه سال دیگر، چهل سال دیگر، هرکس بخواهد به پیشرفتهاى علمىِ دست اوّل دست پیدا کند، ناچار باشد زبان فارسى یاد بگیرد؛ این یک آینده است، یک آینده‌ى مشعشع است؛ این را جوان قبول میکند، میپذیرد، فکر می‌کند این کار شدنى است که واقعاً هم شدنى است، قطعاً شدنى است، [میخواهند] این باور به آینده را تغییر بدهند؛ [که] آقا فایده ندارد، آقا بیخودى حرکت می‌کنید. پس تغییر باورها، از جمله باور به آینده است».

کتاب «روشنای آینده» به طور جامع، وعده‌های صادق رهبر معظّم انقلاب در مورد آینده‌ی پیش روی ملّت و نظام اسلامی است که به کوشش آقای موسی هلودی در پنج بخش و در 444 صفحه گردآوری شده است.

بخش اوّل این کتاب به بررسی آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی اختصاص یافته است. بخش دوّم این اثر ظرفیّت‌ها و امکاناتی را معرّفی می‌کند که بر پایه‌ آن، دستیابی به آینده‌ای نورانی و متعالی ممکن خواهد بود.

اگرچه که یکی از ظرفیّت‌های نظام اسلامی، نیروهای مؤمن هستند که به برکت ایمان و استقامت ایشان، سنّت‌های الهی نیز به کمک می‌آیند و نوید آینده‌ای درخشان را می‌دهند، امّا به خاطر وجود موانعی بیرونی و درونی، این‌گونه نیست که آینده‌ روشن انقلاب خودبه‌خود به وجود آید بلکه در این زمینه مسئولیّت‌هایی متوجه کارگزاران نظام و اقشار و خواص و آحاد مردم می‌کند.

در بخش سوّم و چهارم این اثر، به بررسی موانع درونی و بیرونی و همچنین مسئولیّت‌ها و وظایف پرداخته شده است. بخش پنجم کتاب نیز حاوی وعده‌ها و پیش‌بینی‌هایی است که در سال‌های مختلف توسّط رهبر معظّم انقلاب بیان شده است.

تذکری که قبل از ورود خواننده‌ محترم لازم است مورد توجّه قرار گیرد، آن است که برخی از عناوین مثل بصیرت یا شجاعت در بیانات معظّمٌ‌له از آن جهت که اکنون در ملّت شریف ایران وجود دارد، به عنوان ظرفیّت معرّفی شده است امّا از آنجا که برای تحقّق اهداف، حفظ این ویژگی‌ها لازم است، در برخی از دیگر بیانات ایشان، به عنوان وظایف و مسئولیّت‌ها بیان شده بود.

مطالعه‌ این اثر نقش شایانی در روشن کردن افق‌های پیش‌روی انقلاب اسلامی در نظر مخاطب خواهد داشت و همچنین او را نسبت به وظایف و نقشی که در تحقّق آینده‌ روشن و درخشان نظام اسلامی خواهد داشت، آگاه خواهد کرد.

این کتاب منبعی غنی برای محقّقان و پژوهشگران و همچنین فعّالان انقلابی عرصه‌ رسانه و هنرمندان متعهّد است تا رسالت خود را در دفاع از انقلاب اسلامی در مقابل جنگ نرم دشمن، به انجام رسانند.

منبع: تسنیم

پاسخ دهید

برای دریافت کاتالوگ موسسه کلیک فرمایید ( دانلود کاتالوگ )
Hello. Add your message here.